Kąpiel młodszego niemowlaka

Po rozstaniu się z noworodkową pozycją „ kłębka” mały dojrzał, by doceni uroki kąpieli. Nie leży już cały sztywny w wodzie gotowy do panicznego krzyku, lecz rozkoszuje się zanurzeniem, które czyni go lżejszym, swobodniejszym i sprawniejszym. Uwolniony częściowo od ciężaru własnego ciała może pokazać w tej sytuacji, co potrafi. Będzie bił nóżkami w wodę i chlapał tak, ze z pewnością przyda ci się nieprzemakalny fartuch!

Mała wanienka- na stojaku, stole czy desce położonej w poprzek wanny- bardzo ułatwia kąpiel, Można ją przenosić do najcieplejszego pomieszczenia i ustawić na dogodnej wysokości, żeby nie narażać się na ból kręgosłupa. W braku wanienki wystarczy duża miska lub umywalka, choć ta druga stwarza pewne ryzyko, gdyż łatwo o uderzenie główką o kran i nie można wykluczyć ewentualności sparzenia dziecka gorącą wodą.

Około trzeciego miesiąca życia mały może uznać kąpiel za jedną z głównych atrakcji dnia. Nie ograniczaj czasu kąpieli i pozwalaj mu na szaleństwa. Kąpiel wskazana jest przed ostatnim karmieniem dziecka niż rano. Długie pluskanie się odpręża i dobrze usposabia do ssania i snu.

Między trzecim a szóstym miesiącem życia niemowlęta wyrastają z małej wanienki czy miski i trzeba pomyśleć o kąpieli w wannie. Niemowlę może czuć się zagubione w wielkim zbiorniku wodnym z wznoszącymi się w górę masywnymi ścianami. Jeśli mały rzeczywiście się boi, niech będzie kilka razy wykąpany w swojej wanience wstawionej do pustej wanny, żeby najpierw mógł się oswoić z nowym i zaskakującym widokiem. Z asekurowaniem dziecka na poziomie podłogi trudno sobie radzić. Nawet nie myśl o schylaniu się, przyklęknij, zgromadziwszy wszystko co będzie ci potrzebne w zasięgu ręki. Jeśli na dno wanny położysz gumową matę mały nie wyślizgnie ci się z rąk i będzie się czuł pewniej. Nie nalewaj dużo wody- w głębokiej kąpieli będzie unosił się na wodzie już przy  zanurzeniu głębszym niż 10-13cm, buzia schowałaby mu się pod wodę, gdyby przypadkiem wyślizgnąłby ci się z rąk. Sprawdź przed kąpielą czy kurek z gorącą wodą jest dobrze zakręcony. Pamiętaj że wanna jest szeroka, jeśli nie będziesz trzymać małego w mocnym uchwycie ze ramię, podtrzymując mu głowę przegubem dłoni, może przekręcić się na bok i buzia znajdzie się pod wodą.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

%d bloggers like this: