Pielęgnacja ciała młodszego niemowlęcia

Malutkie dzieci tracą poczucie bezpieczeństwa rozwijane z kołderki i pieluszek. Dlatego przebieranie, kąpanie i wszelkie inne zabiegi pielęgnacyjne  powinny być ograniczone do niezbędnego minimum. Jednak w miarę nabywania większej kontroli nad własnym ciałem, niemowlęta stopniowo pozbywają się tego lęku. Ta zmiana jest wyraźnie dostrzegalna. Noworodek kulił się do pozycji z życia płodowego. Lubi być ciasno owinięty czymś ciepłym i miękkim. W ciągu drugiego i trzeciego miesiąca  niemowlę się „rozprostowuje”  Uruchamia rączki i nóżki i zaczyna z upodobaniem skopywać niezbędną dotąd kołderkę. Jest gotowe, by cieszyć się swobodą ruchów, no i także kąpielą.

„Kąpiel na sucho” to nadal najprostszy sposób utrzymywania niemowlęcia w czystości między kąpielami w wanience. Mimo że, z dnia na dzień mały jest coraz sprawniejszy fizycznie, przy zabiegach pielęgnacyjnych na wysokim stoliku do przewijania nie wolno oderwać od niej ręki.

Mała bierze już do ręki różne przedmioty i liże paluszki, więc warto umyć jej ręce dwa razy dziennie wodą z mydłem. Spłucz je dokładnie po zabawie z twoją namydloną dłonią – mydło w oku czy buzi miłe nie będzie.

Krótko obcięte paznokcie sprzyjają higienie i chronią przed zadrapaniami na buzi. Używaj małych nożyczek z zaokrąglonymi ostrzami. Jeśli mała wierci się przy tym niemożliwie, obcinaj paznokietki, gdy mocno śpi.

Zasychające na buzi mleko, zupki itd. drażnią skórę. Przemyj buzie wodą, a jeśli skóra jest sucha i łuszczy się – tonikiem lub oliwką. Główka małej musi być przemywane mokrą myjką w celu usunięcia kurzu i rozkładającego się potu. Gdy na włoskach są resztki jedzenia, umyj główkę szamponem dla niemowląt.  Trzymaj małą na przedramieniu tak, by główka była nad wanienką, zwilż jej włoski myjką, umyj raz szamponem i wielokrotnie spłucz czystą wodą przy użyciu myjki.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

%d bloggers like this: