Pielęgnacja ciała noworodka

Noworodki mają instynktowny lęk przed upadkiem. Daje on znać o sobie, gdy tylko zdarzy się, że ciężka główka kiwnie się do tyłu albo nóżki zadyndają w powietrzu. Maleństwo nie potrafi jeszcze sztywno trzymać główki ani kontrolować innych mięsni, dlatego pewnie się czuje tylko wtedy, gdy jest podtrzymywane. W łóżeczku i wózku czuje pod sobą materacyk, trzymane na rękach – ciało osoby dorosłej, ale pozostają jeszcze alarmujące momenty podnoszenia w dół i opuszczania w dół, kiedy to pozbawione jest już jednego rodzaju asekuracji, a jeszcze nie czuje drugiego.

Poczucie bezpieczeństwa zapewni podwójna asekuracja na krótki moment przed zmianą pozycji. Podnosząc go z łóżeczka wsuń jedną rękę pod główkę, a drugą pod pośladki, póki wyczuwa jeszcze ciałem materacyk. Nie podnoś go w górę, zanim przekona się, że twoje ręce zapewniają mu nowy rodzaj asekuracji. Kładąc go do łóżeczka, odwróć kolejność: podtrzymuj go do końca rękami, aż dobrze wyczuje materacyk.

Musisz nabrać wprawy, zanim te czynności będą wykonywane bezwiednie. Na razie nie popełnisz błędu myśląc o noworodku jak o źle zapakowanej paczce. Gdy chwycisz go przez środek opadnie główka i nóżki. Gdy skupisz się na główce, zadyndają nóżki. Musisz więc tak podsunąć ręce, żeby podnieść całe zawiniątko. A przede wszystkim noworodek nie może być zaskoczony tym co będzie się z nim działo, a więc wykonuj kolejne ruchy powoli, ograniczaj jednocześnie do minimum trasę jego podróży w powietrzu. Jeżeli np. wyjmujesz go z kosza od wózka postawionego na podłodze, przyklęknij i nie wstawaj, dopóki nie trzymasz go mocno w ramionach.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

%d bloggers like this: