Pielęgnacja ciała dziecka w wieku poniemowlęcym

Dla ciebie naturalnym jest, że opiekując się swoim dzieckiem, dbasz także o jego ciało. Wiedź jednak, maluch ma już większą świadomość tego, że ciało jest jego własnością i musisz to uszanować. Oczywiście dziecko nie jest w stanie zrobić jeszcze wszystkiego same, zauważysz jednak, że będzie bardzo buntowało się przez traktowaniem go jak obiekt. Musisz więc poświęcić teraz więcej czasu na pielęgnację małego dziecka i uruchomić swoją wyobraźnię. Po pierwsze nie rób niczego szybko. Jeżeli zaczniesz się śpieszyć, w myśli, że szybciej z głowy będziesz miała całą te szarpaninę, dziecko wyczuje że robisz mu coś na siłę. Wyobraźnia przydaje się tu dlatego, że naprawdę wszystko co trzeba zrobić przy dziecku, można zamienić w zabawę. Przekonasz się również, że bardzo wiele rzeczy mały może zrobić sam, dzięki twoim wskazówkom i niewielkiej tylko pomocy.

Musisz zadać sobie trochę trudu i zrozumieć, że twoje dziecko jest teraz na etapie wstydliwości i przekory. Jeżeli będziesz siłowała się z nim na mycie buzi czy ubierania, stanie się to powodem dużych awantur, które będą musiały się powtarzać kilka razy dziennie. W rezultacie przebieranie czy mycie zajmie ci o wiele więcej czasu, niż gdybyś podeszła do tego „taktownie” i na spokojnie.

Nigdy nie wolno ganić ci dziecka za to, że się wybrudziło. Maluch ma do tego pełne prawo. Jeżeli pod koniec dnia ma czystą buzię, rączki, ubranko, to znaczy że w ciągu dnia bardzo się nudził i nie poznał żadnej nowej rzeczy. Oczywiście, będziesz starała się biegać za dzieckiem z wilgotnymi chusteczkami i będziesz chciała go co chwila przebierać, radzę jednak aby zostawić to na szczególne okazje. Czyściutkie dziecko, z ulizanymi włoskami to radość dla mamy, dla dziecka jednak nie jest to w ogóle ważne.

Jeżeli kąpiesz dziecko regularnie, nie ma znaczenia, jak bardzo wybrudzi się między kąpielami. Wyobraź sobie, że dziecko w okresie poniemowlęcym jest robotnikiem, a jego pracą – dorastanie J.

Zapewnij więc maluchowi wygodne ubranko i możliwość wybrudzenia się. Jeżeli inni ludzie patrzą krzywo na ciebie widząc twojego „brudasa”, pamiętaj o tym, że to ty wiesz, czego twoje dziecko potrzebuje do szczęścia. Z pewnością nie są to wiecznie czyste rączki.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

%d bloggers like this: