Ręce i paznokcie

Krótkie paznokcie mają istotne znaczenie dla utrzymania higieny, a ręce musza być myte przed jedzeniem i po korzystaniu z nocnika lub „pomocy” przy zmianie pieluszek.

Próbuj obcinać paznokcie dziecka małymi, zakrzywionymi nożyczkami, namawiając małego do zainteresowania i współpracy. Zapytaj, który paznokieć ma być następny i jakiej ma być długości. Nie obcinaj paznokci zbyt krotko: powinny sięgać czubka palca i mieć odpowiednio do niego zaokrągloną linie. Jeżeli nożyczki sprawiają kłopoty, spróbuj cążek. Dzieci nielubiące obcinania paznokci często wola pilniczek i szybko mogą nauczyć się pomagać w wykonywaniu tego zabiegu.

Innym rozwiązaniem będzie zabranie dziecka na własną wizytę u manikiurzystki. Posadź malucha obok siebie, żeby mógł zobaczyć, jakie zabiegi wykonuje na twoich dłoniach i paznokciach kosmetyczna. Niech mały przekona się, że dla ciebie to bardzo przyjemne. Po wyjściu z gabinetu zachwalaj swoje paznokcie i mów, jakie to masz teraz ładne dłonie. Naturalna u dzieci w tym wieku jest chęć naśladowania, a szczególnie naśladowania dorosłych. Spróbuj więc odegrać z nim w domu scenkę u manikiurzystki, może zdziwi cię tym jak chętnie da ci obciąć sobie paznokcie.

Maluch polubi uczucie związane z myciem rąk, jeżeli weźmiesz jego ręce miedzy swoje, wcześniej namydlane. Wkrótce spodoba mu sie robienie baniek za pomocą namydlonych rączek. Będzie wtedy trzeba tylko trochę pomoc i pilnować, żeby namydlone paluszki nie powędrowały do oczu. Do trzeciego roku mały będzie już całkiem dobrze radził sobie sam. Możesz dodać mu pewności siebie stawiając, podobnie jak przy ubikacji, stołeczek, aby mógł sięgnąć do umywalki. Uważaj jednak na kurek z gorącą wodą. Jeżeli mały może go odkręcić, lepiej obniżyć temperaturę dopływającej wody (jeżeli da się to w twoim domu zrobić). 50-55°C jest temperatura bezpieczna, 65-70°C nie.

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

%d bloggers like this: